Picie kawy, a prawidłowy sen i wypoczynek

Picie kawy, a sen

Aromatyczny zapach kawy, jej esencjonalny smak oraz samo przyzwyczajenie zachęca, by jeszcze chociażby późnym wieczorem skusić się na kolejną filiżankę kawy. Czy picie kawy przed snem to dobry pomysł? Jak późna kawa może wpłynąć na nasz sen, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie następnego dnia? I czy kawa może w ogóle zastąpić sen?

Wiadomo już, że kawa powoduje zarówno bezsenność jak i w znacznym stopniu może zakłócić prawidłowy sen, dlatego picie kawy na godzinę przed planowanym pójściem do łóżka nie jest dobrym rozwiązaniem. Zmiany zachodzące w naszym organizmie po wypiciu filiżanki kawy widoczne są przez pierwsze trzy godziny. W pierwszej fazie kawa pobudza mózg, a następnie spowalnia i zakłóca jego działanie.

Dlaczego powinieneś pić zieloną kawę?

Unikaj picia kawy przed snem

Kawosz nie jest w stanie zapaść w głęboki sen, występują dłuższe fazy lekkiego snu i czuwania. Co przekłada się na uczucie niewyspania i złe samopoczucie dnia następnego.
Wypicie kawy na krótki czas przed snem, nie zawsze jednak musi wywołać negatywny skutek w postaci zakłócenia snu. Osoby o niskim ciśnieniu krwi, odczuwające zazwyczaj problemy ze snem mogą wyrównać ciśnienie właśnie filiżanką kawy późnym wieczorem.
Ciekawostką jest, że kofeina zawarta w kawie znacznie wolniej wchodzi do krwiobiegu, gdy kawę podamy z mlekiem, śmietanką i cukrem.
Kawa z mlekiem będzie więc dobrym pomysłem dla osób, które chcą się ożywić lecz nie czują jeszcze znużenia – w pierwszych godzinach pracy, czy nauki. Kawa nie zastąpi jednak snu, czy odpoczynku, gdy organizm jest już zmęczony lub wyczerpany.