5 korzyści zdrowotnych wynikających z picia kawy

Jeśli nieustannie opierasz się pokusie uderzenia kofeiny w krew, zrelaksuj się. Naprawdę w porządku jest mieć stały dostęp do kawy- o ile zatrzymujesz się w rozsądnym czasie przed snem (zwykle o 14:00, ponieważ kawa ma okres półtrwania 8-10 godzin), nie połykając dzbanka dziennie, i unikanie syropów i sztucznych słodzików. Kawa ma również wiele zalet zdrowotnych.

Zebraliśmy listę, prawdopodobnie 5 najbardziej popartych naukowo powodów, dla których warto wypić kawę – i ją też pić.

1. Kawa zmniejsza stany zapalne wywołujące choroby

Nie mówimy o zapaleniu spowodowanym zabójczym treningiem, mamy na myśli typ stanu zapalnego wywołującego chorobę, który jest wywoływany i nasilany przez starość. Kofeina ma niesamowity wpływ na twój układ odpornościowy – tak bardzo, że prawie wszystkie inne korzyści zdrowotne poniżej można wyjaśnić jej zdolnością do zwalczania chorób (takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca) i zapobiegania im, zgodnie z badaniami. Krótko mówiąc, kofeina blokuje pewne receptory w komórkach mózgowych, dzięki czemu kawa ma stymulujący efekt „pobudki”. Utrudniając działanie tych receptorów, kofeina blokuje również szlaki wytwarzające cząsteczki zapalne – odkryli naukowcy. Więc z wiekiem nie obawiaj się kawy. W tym badaniu starsi mężczyźni i kobiety, którzy pili więcej kofeiny, mieli mniej cząsteczek zapalnych; mieli również niższe ciśnienie krwi i bardziej elastyczne tętnice, więcej krewnych, którzy żyli powyżej 90 roku życia i byli ogólnie zdrowsi.

2. Promuje bystrość umysłu

Możesz nie być całkowicie bezsilny, aby zapobiec osłabieniu umysłowemu, ale według jednego z badań kawa może wzmocnić mózg. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy pili od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie, mieli około 65% mniejszą szansę na rozwój choroby Alzheimera lub demencji w późniejszym życiu.

3. Chroń swoje serce

Każdy, kto poważnie myśli o zdrowiu, wie, jak ważny jest zdrowy układ sercowo-naczyniowy. Czego możesz nie wiedzieć, to picie od 1 do 2 filiżanek kawy dziennie, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zgonu związanego z chorobami układu krążenia. Według japońskiego badania obejmującego ponad 76 000 uczestników, mężczyźni, którzy trafili w ten słodki punkt (1-2 filiżanki dziennie), spożywając od jednej do dwóch filiżanek kawy dziennie, zmniejszyli ryzyko zgonu z powodu choroby układu krążenia aż o 38%. Oczywiście to nadal nie zwalnia Cię z wykonywania prawdziwego cardio.

4. Odeprzyj ponurego żniwiarza

Chcesz zmniejszyć ryzyko śmierci? Badania przeprowadzane na wielu osobach ujawniło, że odpowiedzią może być picie kawy. W latach 1995-2008 uczestnicy płci męskiej pijący nawet jedną filiżankę dziennie zmniejszyli ryzyko śmierci o 6%. Picie 2-3 filiżanek lub 6+ filiżanek zmniejszyło ryzyko o 10% w czasie trwania badania. Największa redukcja ryzyka zgonu wyniosła 12% w grupie pijącej 4-5 filiżanek.

5. Zbuduj swoją obronę przed cukrzycą

Niepokojąco 11,8% amerykańskich mężczyzn w wieku powyżej 20 lat ma cukrzycę. Nie trzeba dodawać, że jest to rosnący problem, któremu poświęca się wiele uwagi społeczności medycznej. W latach 1986–1998 naukowcy z Harvardu śledzili spożycie kawy i występowanie cukrzycy typu 2 u ponad 40 000 mężczyzn. Odkryli, że długotrwale pijący kawę mieli znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a statystyki wskazują, że ryzyko to maleje, im więcej pili. Pamiętaj tylko, aby ograniczyć cukier!