Kawa ze śmietanką, mlekiem czy mała czarna – plusy i minusy

Kawa ze śmietanką, mlekiem czy mała czarna?

Jaką kawę pić? Parzyć można na różne sposoby. Dodać przyprawy, aromaty. Niektórzy lubią czarną kawę bez dodatków, a inni zabielają śmietanką, mlekiem. Co wybrać? Jakie są zalety i wady? Przeczytaj i zdecyduj, którą kawę podasz innym i sam wypijesz.

Kawa to stan umysłu

Kawa z mlekiem, śmietanką, czyli zabielana mała biała – zalety i wady

Dodanie tych produktów powoduje większą kaloryczność. Do tego cukier trzcinowy lub inny, przyprawy. Od czasu do czasu kawa ze śmietanką jest dobra. Dzięki temu jej smak jest łagodny, czuć mleko, nie samą kawę. Kofeina powoduje, że mamy ochotę na słodycze. Nie udowodniono wpływu na nadciśnienie.

Kawa czarna, czyli mała czarna w filiżance

Bez cukru, mleka, śmietanki. Po prostu czarna kawa rozpuszczalna lub z ekspresu. Nie ma wielu kalorii, a tylko cztery, jest źródłem antyoksydantów. Nie zawiera węglowodanów, tłuszczów. Czarna kawa może podrażniać żołądek, jest kwaśna. Nie każdy lubi pić ją w ten sposób. Dlatego do małej czarnej można dodać przyprawy do kawy w dobrym aromacie. Na przykład s piernika, cynamon, pomarańczę. Istnieje ich sporo i każdy ma swoje ulubione aromaty. Nie warto wsypywać ich zbyt dużo do jednej filiżanki, a zmieniać codziennie na inne.

Ogólne wady kawy – czarnej, zabielonej

Należy być ostrożnym jeśli ktoś ma nadciśnienie. Wypłukuje magnez, potas, żelazo. To ważne dla organizmu pierwiastki. Uzupełnią je suplementy diety dostępne w aptekach. Jedna lub dwie filiżanki kawy wystarczą w ciągu dnia. Nie zawsze dobra jest kawa rozpuszczalna dostępna w marketach. Natomiast kawa z ekspresu wymaga więcej przygotowań. Trzeba mieć chęć, umiejętności i dobry ekspres do kawy przygotowujący wiele gatunków, a nie tylko jeden.

Zalety kawy – czarna, zabielana

Dzięki temu czarnemu napojowi jesteśmy lepiej skoncentrowani. Organizm jest pobudzony, zmniejsza się uczucie zmęczenia, usprawnia myślenie. Przyspiesza pracę serca, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi. Następuje dotlenienie całego organizmu. Ułatwia oddychanie poprzez rozszerzenie oskrzeli, usprawnienie pracy mięśni oddechowych. Przyspiesza metabolizm, zapobiega cellulitowi. Zawierają ją kosmetyki ujędrniające do ciała działają antycellulitowo, wspomagają je ćwiczenia, zdrowe odżywianie. Kawa zapobiega wielu chorobom. Między innymi cukrzycy typu drugiego, chorobie Parkinsona, nowotworom jelita grubego.

Jak widać, kawa ma plusy i minusy. Nie warto jej sobie odmawiać. To pyszny napój i jego picie sprawia przyjemność, samodzielne delektowanie się oraz w miłym towarzystwie. To przyjemność wypić od czasu do czasu dobrą kawę w kawiarni.